PL/Timeline
Historyczne: Ta strona jest utrzymywana z historycznym odniesienem. | |
Oto krótka oś czasu dotycząca Multi Theft Auto.[1]
- 9 Luty 2003
Szukając dobrego trainera do swojej ulubionej gry czyli GTA3, IJs natrafił na konsolę administratora w GTA3. Z racji, że trainer był otwarty źródłowo to IJs pobrał kod źródłowy i znalazł w nim bardzo interesujące adresy w pamięci, które kontrolowały pozycję pojazdu w grze. Postanowił zsynchronizować znalezione adresy przez internet za pomocą prostego i prymitywnego kodu sieciowego - Tak właśnie powstał pierwszy nieoficjalny multiplayer do GTA3. Wieści o tym szybko się rozeszły, dlatego IJs, aby udowodnić ludziom, że nie jest to kolejna mistyfikacja; wydał publicznie swój multiplayer pod nazwa "GTA3:AM" - GTA 3: Alternative Multiplayer. Była to pierwsza wersja GTA3:MTA.[2]
Nowe wieści o multiplayerze szybko się rozeszły i ludzie dobrowolnie zaczęli oferować swoją pomoc. Wkrótce po tym uformowała się niewielka grupka programistów, webmasterów i wstępny zespół. Rozpoczęło się debbugowanie kodu, zaczęto budować stronę internetową, którą zaczęło się interesować coraz więcej i więcej ludzi. Zainteresowanie było tak ogromne, że forum na którym znajdował się multiplayer do pobrania było zmuszone do sponsorowania ze względu na duży ruch.
- 11 Luty 2003
Strona została uruchomiona i ludzie mają teraz miejsce, aby poznać MTA. Coraz więcej ludzi przychodzi i chce testować multiplayer'a, choć wciąż wiele osób uważa, że nie jest to możliwe, aby była to prawda.
- 28 Luty 2003
GTA3:MTA v0.2 zostało wydane - Co prawda nie dodano nic nowego do samej rozgrywki, ale naprawiono znaczną ilość błędów i stworzono nowy layout. Wydanie to nie było już tylko rozszerzeniem do konsoli administratora, ale samodzielnym programem. Zespół wciąż się rozrasta i dodawane są nowe funkcjonalności. Ludzie chcą chodzić, spacerować, strzelać do siebie nawzajem i organizować wyścigi samochodowe, w związku z czym ogłoszono wersję 0.3. Niestety postęp prac nad nią był powolny i data premiery musiała zostać opóźniona z powodu nieprawidłowego działania sprzętu głównego programisty.
- 07 Marzec 2003
Wydana została nowa stylistyka strony internetowej, była ona szara, bardzo funkcjonalna i bardziej zorganizowana niż wcześniejsza. Prace nad wersją 0.3b trwały nadal. Wiele pomysłów zmieniono, aby przyśpieszyć wydanie, ale wciąż pozostawało wiele problemów. Minęły już dwie daty wydania, a wersja 0.3 wciąż nie została ukończona i wydana. Społeczność zaczęła się niecierpliwić, a niektórzy stracili już nadzieje. W końcu jednak powstała długo wyczekiwana wersja 0.3b bez sprecyzowanej daty wydania. Miała ona ogromny potencjał i zainteresowanie, ale także podstawowy problem, którym były ogromne lagi.
Pomimo tych problemów zespół się nie poddał i kontynuował pracę. Zapowiedziano wersję 0.3.5 z ulepszonym kodem sieciowym.
W międzyczasie Rockstar North wydało GTA:VC i ludzie zaczęli pytać się o multiplayer do Vice. Problem jednak był taki, że choć GTA3 i VC zdają się wyglądać podobnie to były pewne różnice, które utrudniały przebudowę modyfikacji pod GTA:VC.
- 18 Czerwiec 2003
Zespół "YaMM" zdecydował się dołączyć do zespołu MTA. Razem mogli wykonać więcej pracy i szybciej. Wkrótce podjęto decyzję o przejściu na Vice City i pozostawieniu Visual Basic'a na rzecz C/C++.
Po przepisaniu kodu, dodaniu wielu nowych rzeczy i przenosinach na Vice City ogłoszono MTA:VC v0.1. Zespół chciał utrzymać to w tajemnicy, ale społeczność wciąż ciągle dopytywała o to, więc nie dało się już dłużej tego ukrywać.
Podobnie jak w przypadku wersji 0.3b, tutaj też było sporo problemów i społeczność musiała czekać na stabilną wersję wydania.
Pojawiły się problemy ze stroną internetową, ponieważ została ona zhakowana. Zapytano webmastera o stworzenie systemu lepszych zabezpieczeń witryny. Po wielu prośbach nic takiego się nie wydarzyło, więc ktoś inny z zespołu zapewnił nowy, lepszy i bezpieczniejszy system. Webmaster (z niezadowoleniem) poprosił o przywrócenie jego systemu i obiecał go ulepszyć. Z racji, że miał taką szansę wcześniej i zignorował prośby to zespół postanowił nie zgodzić się na jego prośbę.
Po tej sytuacji zaczęła się walka o to, kto ma prawa do strony internetowej, którą wykonał i stracił poprzedni webmaster. W odpowiedzi na to budowany był już nowy projekt, który po kilku tygodniach został ukończony.
- 01 Sierpień 2003
Wydano wersję MTA:VC, a społeczność była bardzo zadowolona. Modyfikacja była stabilna, a problemy z kodem sieciowym znane z wersji 0.3b zostały naprawione. Opcje gry były ograniczone, nie były dostępne żadne animacje dla graczy, aczkolwiek pomimo tego modyfikacja odniosła sukces.
Wraz z rosnącym sukcesem MTA, społeczność zaczęła pytać o wszelkiego rodzaju funkcjonalności, których brakowało. Zespół nie chcąc się spieszyć postanowił utrzymać swój kurs. Do zespołu dołączało coraz to więcej osób, dzięki czemu coraz więcej funkcjonalności stawało się dostępnych.
- 20 Wrzesień 2003
MTA:VC 0.2 zostało wydane wraz z całą gamą nowych funkcjonalności. Modyfikacja przyciąga coraz to więcej nowych graczy, aż zaczęła to zauważać prasa.
Kontynuowano pracę nad przyszłymi wersjami i zdecydowano również o stworzeniu nowej wersji modyfikacji dla GTA3. Wciąż było duże zainteresowanie GTA3, a dotychczasowa społeczność nie otrzymała jeszcze porządnej wersji modyfikacji.
- 10 Październik 2003
MTA zostaje zaprezentowane w telewizji - G4TV to pierwszy program na świecie, który emituje materiał filmowy MTA i przeprowadza jednocześnie wywiad telefoniczny (wcześniej nagrany). Oznacza to początek wielkiego MTA.[3]
- 26 Październik 2003
MTA:VC 0.2.2 zostaje wydane i wprowadza pierwszy "tryb gry". Po raz pierwszy serwery mogą być konfigurowane pod konkretny rodzaj rozgrywki. Nie jest to długo wyczekiwany "Capture The Whoopie", ale zamiast tego tryb kaskaderski (stunt mode).
- 31 Grudzień 2003
MTA:VC 0.3 zostaje wydane. Dodano w tej wersji zsynchronizowane animacje graczy, dzięki czemu rozwiązano problem z nierealistycznymi graczami bez animacji z poprzednich wersji.
- 6 Styczeń 2004
MTA:MA zostało wydane. MTA:MA to dodatek mIRC innych twórców, który pozwala użytkownikom masowe zarządzanie serwerami i uruchamianie skryptów mIRC. Skrypty te były często używane do tworzenia podstawowych trybów gry, szczególnie RPG, które były popularne.[4]
- 4 Luty 2004
Przeprowadzono istotną ankietę, w której poproszono graczy, aby zagłosowali w jakim kierunku powinien podążać rozwój GTA3:MTA. Decyzja polegała na tym, czy połączyć wszystkie wyspy razem na wzór rozgrywki MTA:VC, czy oddzielić każdą wyspę ze ściśle ograniczoną akcją. Większość społeczności zagłosowała za drugim wyborem.
- 9 Luty 2004
MTA świętuje swoją pierwszą rocznicę i z tej okazji opublikowano film prezentujący postęp prac nad modyfikacją w ciągu ostatniego roku.[5]
- 1 Marzec 2004
Zapowiedziano właśnie GTA San Andreas. Zespół MTA nie chciał niczego obiecywać, ale zarejestrował domenę www.mtasa.com z nadzieją, że będą w stanie wykorzystać swoje doświadczenie z VC oraz GTA3, aby stworzyć taki sam multiplayer do SA. Licząc oczywiście, że Rockstar nie dokona jakichś drastycznych zmian.
- 23 Lipiec 2004
Długo wyczekiwane MTA:VC 0.4 zostaje wydane. Było to ważne wydanie, ponieważ zawierało wsparcie dla Vice City i GTA3 w jednym kliencie, tym samym podnosząc GTA3 do standardów narzuconych przez MTA:VC. Oprócz tego w wydaniu tym dodano kilka nowych funkcji m.in zsynchronizowana pogoda czy tryb obserwatora (spectator mode).
Społeczność podzieliła się na tych, którzy uważali, że zabijanie samochodami powinno powodować śmierć od razu jak w GTA3, oraz na tych, którzy uważali, że to kiepskie rozwiązanie, a inni, że to część gry. Administratorzy na niektórych serwerach zdecydowali się nawet banować graczy, którzy używali samochodów do zabijania.[6]
- 31 Lipiec 2004
MTA 0.4 miało problemy ze stabilnością, więc zespół wydał szybką łatkę 0.4.1, który naprawiał niektóre problemy.
- 4 Sierpień 2004
Pojawił się zwiastun, pokazujący łodzie i przeglądarkę serwerów w grze. Zespół oficjalnie nie skomentował tego zwiastuna, ale społeczność była zaintrygowana.[7]
- 4 Wrzesień 2004
Ogłoszono nowy rdzeń modyfikacji, wewnętrznie nazywany "Blue". Był to efekt ponad rocznej pracy. Ostatecznie oferował on wiele nowych funkcji, o które społeczność od zawsze prosiła. Były to zsynchronizowane łodzie, bronie czy wsparcie dla modyfikacji.[8]
- 31 Styczeń 2005
Wydane zostaje MTA:VC 0.5. Początkowo miała to być mała aktualizacja do wersji 0.4, ale posunięto się znacznie dalej. Dodano wiele nowych funkcji tj. pojazdy RC czy nitro w trybie kaskaderskim. Odblokowano także wyspę Staunton i Shoreside Vale w GTA3, z czego ta ostatnia zawiera minigry w celu urozmaicenia rozgrywki. Gracze VC byli jednak zawiedzeni, że nie dodano zbyt wielu nowości i wciąż pozostały pewne błędy.[9]
- 25 Luty 2005
Pokazano wstępny podgląd wersji MTA:VC 0.5.1, prezentujący nowe funkcje, o które prosili rozczarowani gracze MTA 0.5. Ostatecznie jednak łatka ta nigdy nie została wydana, ponieważ korzystano ze starego rdzenia, który był przestarzały, a jego ograniczenia dały się twórcom we znaki. Twórcy woleli skupić się na rozwoju nowego rdzenia. [10]
- 1 Czerwiec 2005
MTA prezentuje Multi Theft Auto: San Andreas. Będzie to pierwsza wersja, wykorzystująca zaawansowany rdzeń "Blue".[11][12]
- 14 Czerwiec 2005
Po tym jak San Andreas było niedostępne przez tydzień, podstawowa synchronizacja została już umieszczona w MTA:SA.
- 29 Sierpień 2005
MTA:SA wchodzi w fazę beta testów. Był to pierwszy raz, kiedy osoby spoza zespołu miały styczność z "Blue". Oznaczało to również początek zmiany w praktykach testowania dla zespołu: dedykowaną bazę błędów i testowanie 24/7.
- 8 Październik 2005
Rewolucyjna funkcyjność w MTA:SA zostaje w końcu ujawniona społeczności - Był nią wbudowany edytor map, który pozwalał umieszczać różnego rodzaju modele w grze. Społeczność odebrała te wieści bardzo dobrze jako użyteczną funkcjonalność oraz wskazania do czego zdolny jest nowy rdzeń "Blue".[13]
- 7 Styczeń 2006
Pierwsza wersja przeznaczona do wydania zostaje przekazana zespołowi ds. oceny jakości w celu przetestowania. Oznaczało to, że MTA:SA było w zasadzie gotowe, ale potrzebowało dogłębnych testów, aby znaleźć wszelkie błędy czy crashe gry występujące przy dużej liczbie graczy.
- 22 Styczeń 2006
MTA:SA R1 zostaje wydane. Wersja ta zawierała tylko synchronizację pojazdów, ale mimo tego była bardzo popularnym wydaniem. Niektórzy gracze wciąż narzekali na brak trybu "deathmatch".
- 29 Styczeń 2006
Tydzień po wydaniu trybu "Race", ogłoszono tryb "Deathmatch". W tak krótkim czasie, udało się zespołowi dodać syncrhonizację poruszających się graczy w grze.[14]
- 9 Luty 2006
Trzecia rocznica MTA.
- 15 Marzec 2006
MTA:SA Race 1.1 zostaje wydane. Poprawiono kilka problemów oraz dodano możliwość respawnu graczy po śmierci - Był to problem, który w poprzednich wersjach wywoływał frustrację graczy, gdyż musieli oni siedzieć i czekać aż pozostali gracze skończą, aby oni mogli znów grać. Wydane to jednak nie zostało przyjęte zbyt dobrze z powodu wielu problemów powodujących crashe gry.
- 18 Marzec 2006
MTA:SA Race 1.1.1 zostaje wydane. Naprawiono kilka poważnych problemów z wersji 1.1, wliczając w to crashe czy zawieszanie się.
Zobacz również
- PL/Archive
- PL/Version History
- PL/MTA Vault - Zdjęcia z poprzednich wersji
Odwołania
- ↑ http://web.archive.org/web/20081021112605/http://www.multitheftauto.com/history.html
- ↑ http://files.mtasa.com/web/0.1/
- ↑ http://www.youtube.com/watch?v=zQHK8h2XAg0
- ↑ MTA:mA
- ↑ http://files.mtasa.com/media/1yrmta.zip
- ↑ Car-Killers
- ↑ http://www.youtube.com/watch?v=6xA-P3UVNEE
- ↑ http://files.mtasa.com/media/blue/
- ↑ http://files.mtasa.com/web/mta_0.5_launch/
- ↑ http://files.mtasa.com/web/mta_0.5_launch/051.htm
- ↑ http://files.mtasa.com/web/mta_sa_launch/
- ↑ Blue
- ↑ http://www.youtube.com/watch?v=q54av6_GkOo
- ↑ http://www.youtube.com/watch?v=ays_Kxc1DLA